Нова книжкова столиця світу

Нею 23 квітня 2008 року, у Всесвітній день книги та авторських прав, став Амстердам.
Проект World Book Capital City започатковано UNESCO; його підтримують Міжнародна асоціація видавців, Міжнародна федерація продавців книг, Міжнародна федерація бібліотек. Першою книжковою столицею світу ці поважні інституції визнали Мадрид (2001), відтак – Александрію (2002), Нью Делі (2003), Антверпен (2004), Монреаль (2005), Турин (2006), Боготу (2007).

Протягом цілого року – до 22 квітня 2009 р. голландці "диктуватимуть моду" у літературі та книговиданні. Розроблено цілорічну програму заходів під назвою «Відкрита книга», яка охоплює літературні акції для широкого загалу, виставки, конгреси, міжнародні зустрічі. Місцями їх проведення стануть Амстердамська публічна бібліотека, культурно-інформаційний центр Pakhuis de Zwijger, парки та площі міста. 11 червня Книжкова столиця прийме щорічний Конгрес європейських книготоргівців. Тобто і професіонали, і читачі, і письменники знайдуть привід зустрітися в Амстердамі.
Символами Книжкової столиці обрано філософа Спінозу, який більшу частину життя провів у Амстердамі, письменницю Анну Франк, яка переховувалася тут з родиною під час війни і написала про це у своєму «Щоденнику дівчинки», а також відому дитячу письменницю Анні Шмідт.
Звання Книжкової столиці світу отримати непросто – місто-претендент повинно мати розвинену книжкову інфраструктуру – книгарні, бібліотеки, читацькі клуби, виставки, проводити активну й оригінальну пропаганду читання. Наприклад, столиця Колумбії Богота у боротьбі за звання Книжкової столиці-2007 провела цікаву акцію – мешканцям міста, які вимушені стояти у чергах, міська влада пропонувала почитати книжку.
Естафету в Амстердама через рік, 2009-го, прийматиме ліванський Бейрут. Про рішення висунути свою кандидатуру на 2010 рік уже заявив Санкт-Петербург.
Офіційний сайт, присвячений Амстердаму у ролі Книжкової столиці світу: www.amsterdamworldbookcapital.com

За повідомленнями portal.unesco.org, artvertep.com